Realizace projektu  EU Peníze školám k 31. 7. 2012

Cíl projektu

• Naučit žáky efektivněji získávat a zpracovávat informace prostřednictvím médií
  • Využívat tyto informace
  • Zkvalitnit celkově úroveň čtení a informační zisk při této činnosti

Ve školním roce 2011/2012 byly prostředky EU čerpány na tyto aktivity:

Šablona                                                                 Realizace

I/1 Individualizace výuky pro zvýšení efektivity rozvoje čtenářské a informační gramotnosti

Dělené hodiny českého jazyka v 1.ročníku. Třída má 22 žáků. V jedné vyučovací hodině týdně byla třída rozdělena na skupiny podle úrovně čtení . Učitelé v obou skupinách tak mohli lépe uplatnit individuální přístup.Byly zakoupeny knihy pro společnou četbu ve všech ročnících školy.

II./1 Individualizace výuky cizích jazyků

Dělené hodiny jazyka ve 3.ročníku. Třída byla rozdělena na skupiny podle úrovně zvládnutí jazyka a podle této úrovně byl volen výukový program. Byly rovněž zakoupeny materiály pro výuku jazyka.

III/1 Individualizace výuky prostřednictvím digitálních technologií

V minulém školním roce byl zařazen nepovinný předmět Využití ICT. Byl obsazen žáky 5.ročníku a měl rozšířit jejich znalosti ICT. Seznamoval je s prací v různých programech na úpravu fotografií, žáci se naučili používat scanner, digitální fotoaparát atd.Ve školním roce 2011/2012 byl zařazen nepovinný předmět Speciální výuka prostřednictvím ICT. Předmět navštěvovalo 14 žáků se specifickými problémy v učení a prostřednictvím ICT a individuálním přístupem jim učitel pomáhal s řešením konkrétních nedostatků z různých předmětů

I/2 Inovace výuky pro zkvalitnění výuky čtenářské a informační gramotnosti

Tato oblast byla rozdělena na dvě tématické oblasti: Český jazyk a čtení a na oblast Člověk a jeho svět.. V tomto školním roce bylo vytvořeno 36 inovativních výukových materiálů z českého jazyka. Tvorba bude pokračovat v příštím roce další oblastí.

II./2 Inovace výuky cizích jazyků

Byly vytvářeny vzdělávací materiály pro oblast výuky anglického jazyka. V letošním roce bylo vytvořeno 36 výukových materiálů, v dalším školním roce bude tvorba pokračovat.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Tato šablona byla rozdělena na 3 různé tématické oblasti- matematiku- český jazyk a anglický jazyk. Ke každé tématické oblasti učitelé vyráběli 20 inovativních učebních materiálů s využitím ICT- celkem 60 materiálů.. Tuto šablonu máme 2 x, takže v příštím školním roce bude pokračovat tvorba inovativních materiálů zase z jiných tématických oblastí.

V/2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd

Tato oblast byla rozdělena na předměty vlastivědu a přírodovědu. Z každé této oblasti bude vyrobeno 36 inovativních vzdělávacích materiálů. Předmět vlastivěda je již hotov. Na předmětu přírodověda se pracuje, je hotov poloviční počet materiálů.

II/3 Metodický kurz pro učitele cizích jazyků

Kurzu se účastnily 4 učitelky. Znalosti získané v kurzu ihned využívaly ve výuce.

III/3 Vzdělávání pedagogů pro oblast digitálních technologií

Další vzdělávání pedagogických pracovníků bylo zaměřeno na práci s programy pro interaktivní tabule. Bylo proškoleno 7 pedagogů.

Na tvorbě i realizaci celého projektu se podílelo 6 učitelek včetně ředitelky školy, bylo vytvořeno celkem 168 inovativních výukových materiálů, což je v průměru 28 materiálů na jednoho učitele. Za tvorbu těchto materiálů jsou učitelky horovány formou dohod o provedení práce. K jejich běžné činnosti a práci to znamenalo zvýšené pracovní úsilí a tvůrčí činnost. V této náročné situaci se projevily výrazně jednak schopnost týmové spolupráce pedagogického kolektivu a také velmi dobré vzájemné vztahy mezi kolegyněmi.

Stávající počet pedagogů na přepočténé úvazky

Přepočtený počet pedagogů podílejících se na čerpání šablon

Přepočtený počet pedagogů, kteří se nezapojí do projektu

Po skončení realizace projektu očekáváme, že výsledný efekt bude dlouhodobý.

Fakticky budou pro předměty anglický jazyk, český jazyk (včetně výuky čtení a literární výchovy), přírodověda, vlastivěda a prvouka vytvořeny kvalitní výukové materiály využívající moderní technologie, preferující aktivní zapojení žáků do výuky.

U žáků, kde bude využito individualizace výuky očekáváme zkvalitnění individuálních výsledků v podpořených oblastech- cizí jazyk, čtenářská a informační gramotnost a využití ICT.